Maszyny do cięcia wodą – innowacyjne metody wycinania

W wielu branżach niezwykle istotna jest precyzja i dokładność podczas wycinania kształtów czy elementów. Aby uzyskać pożądane efekty, należy sięgać po nowoczesne technologie w połączeniu ze sprawdzonymi sposobami. Do takich urządzeń należy maszyna do cięcia wodą. Opowiemy, w jakich sytuacjach jest przydatna.

Maszyny do cięcia wodą

Maszyny do cięcia wodą (https://omax.pl/pl/maszyny/) to połączenie innowacyjnej technologii z sięgającą lat 80. XX wieku tradycją. W przemyśle używa się ich zatem od kilkudziesięciu lat, lecz obecnie stosowane technologie są jeszcze bardziej precyzyjne. Wykorzystując strumień wody pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem można wykonywać dokładne cięcia, wykrawać misterne elementy czy nanosić wzory.

Cięcie wodą – na czym polega ta technologia?

Jak w praktyce wygląda technologia cięcia za pomocą strumienia wody? Otóż maszyna zwiększa ciśnienie wody do 50 tys. funtów na cal kwadratowy [345tys. kilopaskali, kPa], co jest ekstremalnie wysokim ciśnieniem. Następnie wypycha ją z szybkością 2500 stóp (760m) na sekundę. Oznacza to, że strumień jest szybszy niż prędkość dźwięku. Niekiedy do wody dodaje się również materiał ścierny, czyli garnet (piasek granatu). Dzięki temu udaje się osiągnąć niebywałe efekty, gdyż maszyna daje możliwość wycinania z precyzją 0,1 mm.

Tego rodzaju maszyny waterjet stosowane są w bardzo wielu branżach. Między innymi: w budownictwie, ale także w przemyśle samochodowym, lotniczym i kosmicznym. Tak naprawdę sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność wycinania elementów z różnorakich materiałów – szkło, metale kolorowe, ceramika, aluminium, drewno, stal nierdzewna, opakowania papierowe, materiały drewnopodobne. Zakres możliwości jest tu bardzo duży, co sprawia, że maszyna do cięcia wodą to niezwykle uniwersalny sprzęt.

Zalety cięcia strumieniem wody

Technologia cięcia wodą nie powoduje naprężeń termicznych, a ponadto nie powoduje wydzielania toksycznych oparów. Precyzyjne cięcie wodą sprawia, że obrabiany materiał zachowuje idealne krawędzie, nie odkształca się w żaden sposób, a jego brzegi się nie nadtapiają. Nie wszystkie materiały mogą bowiem zostać poddane wysokim temperaturom. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest właśnie maszyna do cięcia strumieniem wody.

Za pomocą maszyny można wyciąć w zasadzie dowolne kształty, a inteligentne oprogramowanie jest łatwe w użyciu i pozwala na pełną kontrolę nad całym procesem. Ponadto urządzenie dokładnie wylicza prędkość dyszy oraz ścieżkę jaką ma ona przejść, by wyciąć dany element – oblicza te parametry w zależności od materiału, wielkości elementu itp.

Podsumowując; maszyna do cięcia wodą to urządzenie, które pozwala na precyzyjne wycinanie w różnych materiałach, bez ryzyka uszkodzenia ich powierzchni.