W jaki sposób produkuje się taśmę klejącą?

Taśma jest produktem, z którym każdy z nas niejednokrotnie miał już do czynienia w swoim życiu. Używamy jej zazwyczaj w warunkach domowych, choć równie przydatna okazuje się w wielu sektorach współczesnego przemysłu. Budowa takich akcesoriów nie jest zbytnio skomplikowana – to nawinięte na rolkę nośniki, doposażone w warstwę specjalnego kleju. W zależności od zapotrzebowania, dzielą się na różne typy pogrupowane względem materiałów.

Choć konstrukcja takich wyrobów jest prosta i raczej nie trzeba nikomu dogłębnie jej tłumaczyć, to nieco bardziej skomplikowany okazuje się sam proces produkcji. W poniższym artykule postaramy się dokładnie opisać przebieg procesu tworzenia taśmy klejącej oraz wyjaśnimy, od czego zależy wysoka jakość wyrobów. Zapraszamy!

Etap pierwszy – stworzenie kleju

Taśma klejąca ma na celu łączenie bądź uszczelnianie określonych powierzchni. To właśnie klej jest więc najważniejszym elementem, od którego na etapie skończenia produkcji zależy jakość asortymentu. Może występować on wersji kauczukowej bądź akrylowej. Proces produkcji tej drugiej zaczyna się polimeryzacją, czyli mieszaniem się ze sobą wszystkich składników przy odpowiedniej obróbce chemicznej. Wszystkie kleje wykonuje się w taki sposób, by nałożenie ich na nośnik było maksymalnie uproszczone. Bardzo często w tym celu dodaje się więc do mieszanki rozpuszczalnik organiczny bądź wodę.

Produkcja nośnika – od czego zależy?

Całościowa produkcja taśmy klejącej bazuje na stworzeniu nośnika i kleju, a następnie na metodzie ich połączenia. Sam nośnik wykonuje się na przeróżne sposoby. Jest to bowiem zależne od jego materiału i późniejszego zastosowania. Każdy z materiałów tworzy się w różnorodny sposób, tak samo jak ma to miejsce w przypadku innych wyrobów z poszczególnych tworzyw. Metoda wykonywania jest bardzo zbliżona do tej, z którą postępuje się przy produkcji chociażby folii.

Nakładanie kleju na nośnik – najbardziej wymagający etap

Każdy kto myśli o rozpoczęciu produkcji taśmy klejącej, musi wyposażyć się w ogrom miejsca oraz specjalną maszynę do łączenia i tworzenia nawojów. Jej zasada działania nie jest zbytnio skomplikowana, choć przedstawienie tego schematycznie mocno różni się od praktyki. Z początku klej z rozpuszczalnikiem przepływa w głąb maszyny przy pomocy odpowiednich rur. Równorzędną drogą, na nawoju zostaje puszczony nośnik, który na pewnym etapie spotka się z biegnącym w tę samą stronę przewodem. Klej w momencie spotkania przeciskany jest przez bardzo wąską szczelinę po to, by sama jego warstwa była jak najcieńsza.

Nośnik z nałożoną powłoką klejącą zmierza następnie w kierunku komory osuszania. Tam rozpuszczalnik wyparowuje, a klej zaczyna trwale przylegać do materiału. Na samym końcu umieszczana jest rolka, która automatycznie nawija materiał, kończąc tym samym pracę nad konkretnym produktem. Jak widać, produkcja taśmy klejącej nie jest na pierwszy rzut oka mocno skomplikowana, jednak wymaga ogromnej ilości sprzętu oraz doświadczonego personelu.