Popularne frezarki do metalu

W produkcji przedmiotów codziennego użytku bardzo dużą rolę odgrywa przemysł skrawaniowy, w którym najliczniejszą grupą obrabiarek są frezarki do metali. Decydując się na inwestycję w jedną z takich maszyn, czy to poprzez założenie nowej firmy obróbkowej, czy też rozwinięcie obecnego parku maszynowego, należy upewnić się, że zakup naszej frezarki będzie zakupem udanym. W tym artykule postaramy się przeanalizować rynek obrabiarek i wybrać takie frezarki do metali, których zakup może być opłacalny.

Podstawowym wyborem, przed którym staje każdy przedsiębiorca szukający frezarki, jest wybór kraju pochodzenia, a co za tym idzie producenta. W praktyce sprzedawane w Polsce frezarki do metali zwykle pochodzą z jednego z miejsc:

  • Polska – lokalnie produkujemy część niskich modeli niemieckich producentów, budżetowe frezarki do metali i drewna dla niewymagających obróbek oraz plotery. Z przykrością, ale polskie produkty niestety nie dorównują liderom na rynku.
  • Azja (z wyłączeniem Japonii) – frezarki chińskie, tajwańskie czy też koreańskie wręcz zalewają rynek stanowiąc około 50% wszystkich produktów, mając do zaoferowania zwykle najtańsze frezarki do metali, ale kosztem niskiej jakości, brakiem serwisu i wsparcia oraz szemranych dystrybutorów, którzy pojawiają się na polskim rynku tak szybko, jak też szybko z niego znikają.
  • Niemcy – mieści się tam część „czołowych graczy” produkujących frezarki, jak chociażby firma OPS Ingersoll produkująca frezarki do metali i grafitu HSC, jak też systemy robotyzacji i integrację z drążarkami. Pod względem obrabiarek do produkcji form wtryskowych jest to bezdyskusyjnie jedna z najlepszych opcji.
  • USA – niemalże wszystkie frezarki do metalu produkowane w USA to frezarki firmy Haas, która jest światowym liderem – fabryka zajmująca powierzchnię 15ha, ponad 18 000 obrabiarek produkowanych rocznie z czego około 500 obrabiarek sprzedawanych rocznie na terenie Polski. Te statystyki mówią same za siebie, a taka liczba klientów nie może się mylić.
  • Japonia – będąc drugim największym (po Chinach) producentem CNC na świecie Japonia, może pochwalić się najwyższej jakości produktami na świecie, a frezarki do metalu wykonywane w tym kraju, to klasa sama w sobie. Firmy takie jak Kitamura czy Nakamura oferują produkty najwyższej klasy, z którymi większość innych producentów nie może się równać.

Po podjęciu decyzji dot. kraju pochodzenia naszej nowej frezarki do metali, przeanalizować należy dostępność produktów w Polsce, i w tym wypadku zakup frezarki do metalu może odbyć się przez:

  • Samodzielny import – nie wszyscy producenci posiadają polskie przedstawicielstwo, więc niektóre frezarki musimy kupić kontaktując się z dystrybutorem z innego kraju. Jest to jednak znacznie utrudnione przez barierę językową (zarówno przy zakupie jak i późniejszym wsparciu w użytkowaniu), jak też wydłużone czasy oczekiwania np. na przyjazd serwisanta.
  • Lokalną dystrybucję producenta – w tym wypadku zakup frezarki odbywa się „na miejscu”, ale wadą tego rozwiązania jest zwykle mała liczba serwisantów i ludzi odpowiedzialnych za wsparcie w naszym kraju, jak też dostępność produktów jedynie od jednego producenta, co wymaga zakupu narzędzi, chłodziw czy oprogramowania przez inne firmy.
  • Lokalnego dystrybutora – tego typu firmy (wśród których największą w Polsce jest Abplanalp) oferują produkty kilku wyselekcjonowanych producentów w każdej z gałęzi (frezarki, tokarki, narzędzia, oprogramowanie, chłodziwa itp.) wraz z zapewnieniem profesjonalnego doboru przez dedykowane działy. Niemalże 50 serwisantów strategicznie rozmieszczonych na terenie całego kraju gwarantuje też szybkie reakcje serwisu oraz zmniejszone przestoje frezarki.