Osuszacze ziębnicze i membranowe marki Boge? Różnice i zastosowanie

Sprężone powietrze powinno charakteryzować się jak najwyższą czystością. Liczy się nie tylko jak najmniejsze zanieczyszczenie olejem – równie istotna jest wilgoć, której nadmiar może skutkować korozją i zniszczeniem elementów instalacji pneumatycznych. Przedsiębiorcy, chcąc chronić się przed tego typu awariami, wykorzystują np. osuszacz ziębniczy BOGE bądź modele membranowe. Czy to dobre rozwiązanie?

Dlaczego warto osuszać sprężone powietrze?

W powietrzu atmosferycznym znajduje się mnóstwo cząsteczek wody. Jej niewielka ilość nie generuje zbyt wielu problemów w przypadku standardowych urządzeń i maszyn, dlatego można z reguły pominąć jej obecność. Inaczej jest jednak, gdy powietrze poddamy procesowi sprężania. Wówczas wilgotność względna może wzrosnąć nawet do 100%. To wartość, która wpływa negatywnie na funkcjonowanie całej instalacji i może prowadzić do jej uszkodzenia, kosztownych przestojów i braku możliwości kontynuowania pracy.

Osuszanie powietrza polega na usunięciu cząsteczek wody z powietrza sprężonego przez kompresor. Proces ten w przedsiębiorstwach realizuje się za pomocą osuszaczy powietrza np. ziębniczych albo membranowych. To dwa najbardziej rozpowszechnione warianty, które cechują się wysoką wydajnością i w zasadzie bezobsługową pracą. 

Czym są osuszacze ziębnicze BOGE?

Chcąc usunąć wilgoć z powietrza sprężonego za pomocą kompresora, można wykorzystać przede wszystkim osuszacz ziębniczy BOGE. Urządzenie to redukuje nadmiar wilgoci obecnej w sprężonym gazie poprzez schłodzenie go do bardzo niskiej temperatury (w zasadzie na pograniczu zamarzania wody). W efekcie woda znajdująca się w powietrzu ulega skropleniu, tym samym urządzenie może ją odprowadzić.

Osuszacz ziębniczy BOGE jest szeroko stosowany między innymi w przemysłowych instalacjach sprężonego powietrza (pneumatycznych), jako forma uzdatniania sprężonego gazu i poprawy jego jakości. Urządzenie można co prawda zastosować w każdej instalacji, najczęściej jednak wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie jakość sprężonego powietrza ma ogromne znaczenie. W osuszaczach chłodniczych marki BOGE zastosowano między innym wysoce wydajne wymienniki ciepła wykonane z aluminium, obniżając jednocześnie pobór prądu.

Wśród zalet tego urządzenia warto wymienić między innymi niewielki koszt jego zakupu i wdrożenia, jak i zredukowana do minimum ilość niezbędnych czynności konserwacyjnych. Ponadto osuszacze ziębnicze są odporne na działanie oleju znajdującego się w sprężonym powietrzu, co ma ogromne znaczenie w przypadku kompresorów olejowych.

Osuszacz membranowy BOGE – najwyższa jakość, niezawodność i trwałość

Osuszacz membranowy BOGE działa na nieco innej zasadzie. Mimo że jego założenia są podobne (usunięcie wilgoci ze sprężonego powietrza), to proces ten realizuje na zupełnie innej podstawie. Redukcja wody to w tym przypadku zadanie dla specjalnej membrany wykonanej przeważnie z włókna polimerowego, która umożliwia przeniknięcie na drugą stronę wyłącznie pojedynczych molekuł pary wodnej. Odseparowanie wilgoci od czystego powietrza w ten sposób jest w zasadzie natychmiastowe.

Podstawową zaletą osuszacza są bardzo niewielkie rozmiary, wysoka wytrzymałość mechaniczna, jak i możliwość pracy przy różnych wartościach temperatury otoczenia oraz wilgotności. Ponadto można je zastosować w praktycznie każdej instalacji. Duży wpływ na ich popularność ma także niski poziom generowanej głośności, jak i zautomatyzowana praca bez udziału energii elektrycznej.

Dlaczego warto stosować osuszacze?

Rola osuszacza w dobrze zaprojektowanej instalacji pneumatycznej jest kluczowym aspektem w kwestii trwałości wszystkich sprzętów i podzespołów zasilanych sprężonym powietrzem. Dużymi problemami wynikającymi z obecności pary wodnej w sprężonym powietrzu jest niszczenie urządzeń. Woda prowadzi do ich korozji i sukcesywnego pogarszania efektywności ich pracy. Ponadto płyn ten może w efekcie prowadzić do zamarzania niektórych rurociągów, jak i do uszkodzenia oraz unieruchomienia wielu urządzeń w trakcie pracy na linii produkcyjnej. To jednak nie wszystko – w szczególnie złych przypadkach przedsiębiorca może doprowadzić do zniszczenia całej partii towaru, który powinien być produkowany przy zachowaniu szczególnej ostrożności.

Koszt wymiany pojedynczych elementów układu może być bardzo wysoki i mocno nadszarpnąć budżet nawet największych przedsiębiorstw. Ich wymiana to jednak nie tylko kwestia ceny – liczy się także czas. Już kilkugodzinny przestój produkcyjny dla wielu firm może zakończyć się ogromnymi tarapatami finansowymi, spowodowanymi np. brakiem możliwości realizacji dużego zlecenia. Osuszacze są stosunkowo niedrogimi urządzeniami, które skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia różnego typu awarii.

Co ważne, nie tylko wilgoć jest problemem. Równie niekorzystny wpływ na działanie urządzeń mają cząsteczki oleju oraz inne chemiczne i biologiczne molekuły, które w trakcie sprężania mogą połączyć się w kwaśną mieszankę o zgubnym wpływie na elektronikę, elementy metalowe czy gumę. Właśnie z tego powodu w ramach uzdatniania powietrza warto zadbać nie tylko o usunięcie cząsteczek wody, lecz także o jego schłodzenie i usunięcie pyłu oraz oleju.

W jakich branżach czystość powietrza ma duże znaczenie?

W niektórych branżach wykorzystanie sprężonego powietrza bez jego uprzedniego uzdatnienia jest niebezpieczne i niezalecane. Usunięcie oleju i wilgoci jest kluczowe między innymi w zakresie transportu pneumatycznego oraz automatyki, jak i w obróbce mechanicznej różnych materiałów i powierzchni. Czyste i wolne od wilgoci powietrze jest istotne w przemysłach farmaceutycznym, chemicznym oraz spożywczym. Również w motoryzacji, np. w lakierniach czy serwisach wulkanizacyjnych, sprężone powietrze ze zbyt dużą zawartością wilgoci może zniweczyć efekty naszej pracy. Z tego powodu warto kupować wyłącznie sprawdzone urządzenia, na których można polegać przez cały okres ich eksploatacji.